Gocamandan Toruna Tarladan Sofraya


MİLAS KÖFTESİ (EKŞİLİ KÖFTE)
Muğla'nın düğünleri güzeldir Canlar. Geleneklerini yansıtan, renkli, anlamlı, eğlenceli ce doyurucu… Doyurucu dedim karın doyurmaktan bahsettiğimi düşündünüz değil mi? Oda var elbet. Bol çeşitli ve lezzetlidir düğün yemekleri evet ama doyuruculuğu sadece besin anlamında değil. Dolu dolu, geleneksel, sevgiyle, gururla, göz yaşıyla ama huzurla … Bundan doyurucu işte. Milas'ın köy düğünleri de özel, kendine has. Hala uygulanıyor oluşu da mutlu ediyor beni ve benim gibi gelenekselcileri.  Gelenek ve göreneklerinin yaşatıldığı düğünler artık eskisi kadar uzun yapılamıyor maalesef. Ama yine de gelenekler yaşatılmaya çalışılıyor.
Geleneklere düğün öncesi ile başlayalım. İsteme, söz, nişan, düğün alışverişi klasik evlilik gelenekleri bilinen ve hemen her yerde uygulanan Türk kültürü. İlginç ve farklı olan gelenekler oku ile başlıyor aslında. Oku bir çeşit davetiye. Alıştığımız güzel kağıt ve zarflarla yapılan davetler gibi değil bu. Damat ve gelin tarafı havlu, bardak, gömlek, kumaş, terlik vb. hediye olabilecek şeyler alıyor ve bunları davetiye olarak götürüyor. Bu götürülene oku, dağıtımına ise oku dağıtmak deniyor. Küçük tepsilerde baklava yapılarak da oku dağıtımı yapılabiliyor. 
Geçmişteki düğünlerde, 2 düğün isimlendirmesi var. Salı günü başlayıp cuma günü biten düğüne "ön düğün", cumadan başlayıp pazartesi bitene ise "ters düğün" deniyormuş. Şimdilerde ise ilk gün damadın evine bayrak dikerek başlıyor düğün ve ilk gün damat evinde eğlenceler ve yemekler ile yapılıyor. İkinci gün gelinin evine gidiliyor ve orada yapılacak, ikram edilecek yemeklerin malzemeleri de götürülüyor damat tarafından. Oğlak, buğday, bulgur, sadeyağ, tavuk, şeker vb. Böylece kız tarafına verilen değerde gösterilmiş oluyor. Kız tarafında gün ve gece boyunca eğlence devam ediyor ve kına gecesi denilebilecek bir eğlence yapılmış oluyor. Kına yakılırken söylenen türkü oldukça uzun ve içli. Biz bu türküden bir dize verelim. Kulağınızın aşina olduğuna eminim.
Getirin geline kına yakalım
Yetmezse azca katalım
Gelinin sözünü tutalım
A gelin, a gardeş, kınan kutlu olsun
Vardığın yerde dilin tatlı olsun
Aynı bu dizede dendiği gibi dili tatlı olsun diye, düğünün 3. günü gelin alındıktan sonra damat evine girerken kapı eşiğine yağ ve bal sürerek de temenni edilmiş oluyor. Üçüncü ve son gün gelin alma yapılıyor. Gelin alınıp damat evine getirildiğinde, gelin içeriye girmeden damadın arkadaşları için, damat, istenilen yumurtayı pişiriyor ve arkadaşlarıyla beraber yiyor. Gelin yumurta yendikten sonra evine girmek için kalktığında, kafasının üstünde bir tepsi içerisine buğday, bozuk para atılıyor bereketli olsun diye. Bunu kayınvalide veya damat yapıyor. Gelin bu düğün ritüellerinden sonra yağ, bal sürülmüş eşikten geçerek evine giriyor. Bunların hepsi bereketli olsun, mutlu huzurlu olunsun ve tatlı geçim olsun diye yapılıyor. İçeriye girdikten sonra ise gelin ve damadın kucağına bebek veriliyor.
Bir hafta süren düğünler günümüzde 3 güne sığdırılıyor ve her gün davul zurna eşliğinde yenilip, içilip eğlencesi yapılıyor. Bu geleneklere ilave olarak düğün güreşlerinin yaptırıldığı da söylenebilir. Eğer güreş yapılacaksa, geceden sabaha kadar güreşler devam ediyor ve düğün merasimleri 4 güne uzamış oluyor. Delbek veya delbidek olarak bilinen çalgı ve çalgıcılar ise 2. gün kına gecesini şenlendiriyor. 
Düğün yemeklerinde ise :
Vekilharç, Keşkek (kızartılan tavukla yapılıyor), Kuru fasulye, Etli pilav, Et yahni, Et kavurma, Salata, Nohutlu pilav, Ekşili köfte, Kabak çiçeği dolması, Börülce ekşilemesi, Biber tatarı, Çaykama veya Milas böreği, Köy baklavası veya oklavadan çekme, Tulumba, Helva
Tabiki bu yemeklerden seçimler yapılarak düğün yemeklerinin zenginliği de belirlenmiş oluyor. 
Bugün tarifini vereceğimiz yemeğimiz ise;
EKŞİLİ KÖFTE
MALZEMELER
1/2 kg kıyma, 1 kase haşlanmış nohut, 2 adet kuru soğan, 1 tepeleme kaşık domates ve biber salçası, 1/2 çay bardağı zeytinyağı, 4 kaşık un, Kızartmak için 1 bardak zeytinyağı, Tuz, Karabiber, Toz biber, 2 diş sarımsak, 1/2 demet maydanoz
Soğan rendelenip suyu süzdürülerek, kıyma, 2 kaşık un, tuz, karabiber ile yoğrulur. Küçük top köfteler yapılıp, kalan 2 kaşık unun serpildiği tepsiye koyulur. Tencereye yağ alınıp ısıtılır ve yemeklik soğanlar ısınan yağ ile kavrulur. Salça eklenerek kokusu çıkana kadar devam edilir. Nohutlar sos içerisine alınıp her tarafına işleyecek şekilde karıştırılır. Üzerini geçecek kadar sıcak su ilave edilip, kaynama hareketi görülene kadar odun ateşinde pişirilir. Bu arada hazırlanan köfteler kızdırılan yağda kızartılır. Yemeğin suyu kaynadığında köfteler de yemeğe ilave edilir ve özleşene kadar pişirmeye devam edilir. Limon suyu ve ezilmiş sarımsaklar ile yemek lezzetlendirilerek bir taşım kaynatılır. En son olarak ince kıyılmış maydanoz odun ateşinden alındıktan sonra üzerine serpiştirilir.
Evinizin bereketi, damağınızın tadı ve elinizin lezzeti eksilmesin. Sağlıkla kalın.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
26Tem

Gocamandan Toruna Tarladan Sofraya

17Tem

Gocamandan Toruna Tarladan Sofraya

10Tem

Gocamandan Toruna Tarladan Sofraya

03Tem
26Haz

Gocamandan Toruna, Tarladan Sofraya

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ