Winter is Coming / Kış Geliyor


Dünyaca ünlü dizi Game of Thrones’un bu repliğini bilmeyen azdır. Hayatımıza öyle dahil oldu ki bu replik, kaçınamadığımız olaylarda anında yapıştırıveriyoruz : Winter is coming. Seçim zamanlarında, sınav zamanlarında, kredi borcu ödeme anlarında ve daha pek çok anda akıllara geliveriyor. İzlemeyenler için spoiler vermeden kısaca repliğin anlamını açıklayayım. Dizide Ak Gezenler adıyla bilinen, öldükten sonra bir büyüyle canlanan ölüler sürüsü var. Ölüyü tekrar nasıl öldürebilirsin ki? Bu Ak Gezenler’in amacı dünyada yaşayan tek canlı bırakmadan herkesi Ak Gezene çevirmek. Dizinin ileri gelenleri yedi sezon boyunca bu Ak Gezenlerle nasıl başa çıkacaklarını düşünüyor. Düşünmekle kalmıyor eylemde de bulunuyorlar. Diziyi burada bırakıyorum.

Şimdi bu diziden ve ünlü replikten neden bahsettiğimi açıklayayım. Kış Geliyor! Yaşanacak manzaraları söylemek için kâhin olmaya gerek yok. Kanalizasyonlar taşacak, yollar sörf yapmaya elverişli hâle gelecek. Zaten bir türlü halledilemeyen yol sorunu yüzünden delik deşik olan yollarda biriken su birikintileri, insanlıktan nasibini almamış sürücüler yardımıyla yayaların üstlerine fışkırtılacak. Abartıyorsam biri de abartıyorsun desin de ben de hemen ‘Kusura bakmayın’ diyeyim. Gerçekten özür dilemeyi çok istiyorum ama dileyemiyorum.

Dünyanın tabiat harikası şehirlerinden birisi olan Muğla’nın manzarasını kışın bir görün hele. Vidanjörlerin birisi gidiyor, birisi geliyor. İnsanın bir yandan iştahı kabarıyor, ‘Sermaye bulsam da, ben de mi girsem şu vidanjör işine’ diye. O kadar çok taşma var ki, belediye yetişemiyor. Vatandaş hâliyle özel sektöre başvuruyor.

Ama duralım bir dakika da belediyenin de aldığı önlemi açıklayalım. MUSKİ Genel Müdürlüğü ‘Köstebek’ adlı iki yönlü robot kamera ile il genelinde 211 km uzunluğundaki kanalizasyon hattını kontrol etmiş. Gerçekten alkışlıyorum. Soran olursa ne çalışma yaptınız diye, bir sürü cevap var. Teknolojik çalışma, derinlemesine çalışma, yerinde çalışma vs. vs. Zamanında taş düşürüyordum da özel bir hastaneye acilden girmiştim. Beni koca koca cihazlara soktular, tahliller yaptılar. İçimi, dışımı gördüler. Sonra da böbreğinizde taş varmış dediler. Ben de ‘Yani, ne yapalım?’ dedim. Vermidon verdiler gönderdiler. Teşhis için yapılan masrafa bak, çare için önerilen ilaca bak: Baş ağrısı ilacı. İki durum arasında ne fark var? ‘Köstebek’in vermidondan farkı var mı? Şimdi bu uygulamayı yapınca su taşkınları olmayacak mı? Yollar da sörf yapılmayacak, sürücüler su sıçratmayacak mı? Aslında söyleyecek çok söz var da, dinleyen yok!

Başkan Gürün de yarın bir gün ‘Kimseyi muhatap bulamıyorum, sesimi duyan yok!’ diye hayıflandığında, kendisinin verdiği tepkiyi göstereceğim. Etme bulma dünyası ne yaparsın?

   

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
12Ekm

Doğa Harikası Muğla

05Ekm

Dünden Bugüne Basın Hayatı

28Eyl

Winter is Coming / Kış Geliyor

21Eyl

ÜNİVERSİTENİN KIYMETİ

14Eyl

Muasır Medeniyet Seviyesi

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ