KORONA VİRÜS İLE GELEN VİDEO TELEKONFERANS


Eğitimde olduğu gibi, diğer kamu çalışanları için de yeni normalleşmede hangi durumlarda telekonferanstan yararlanacağı ve olağan üstü zamanlarda güvenliğimizi sağlayacak  şekilde uygulanacak yöntemler geliştirilerek devletin bugünden hazırlıklı olması  ve eksiklerimizin  tamamlaması gerekir. Çünkü, ihtiyaç olduğundan daha önce yapılmayan bir çalışmanın bedeli gerek devlet, gerekse halk tarafından misli ile ödenmektedir. Kamunun  uzaktan işleyişini sağlıyacak, bulut teknolojisi, veri saklama ve depolama ile siber güvenlik, yapay zeka  gibi konularda yapılacak yazılımlar, bu zamanda kepenk kapatan ve çalışamaz hale gelen sektörlerdeki çalışanlara yeni alanlar ve imkanlar yaratabilir.

Telekoferansla uzaktan görüşülmesi yeni olmayıp,  2007   yılından  beri varsada,  dünyada olduğu gibi, ülkemizde de pek kolay  yaygınlaşmamış  bir  konudur.  Korona virüs ile mücadeleye karşılık, ulaştırmaya getirilen bir çok kısıtlamalar, sosyal mesafenin korunması zorunluluğu, insanları uzaktan eğitime ve yapacakları toplantıları bu yolla çözmeye adeta zorlamış, telekonferansında bu koşullarda yayılması kolaylaşmıştır.  . Herkes tarafından kullanılır hale gelmiş olan telekonferans sistemi, ikili görüşmelerden başka  çok daha kalabalık gruplarla da yapılabilmektedir. Pandemide eve  kapanan insanlar toplumdan kopmadan, iş ilişkilerini telekonferansla devam ettirebilir, pandemi sürecini daha iyi koşullarda tamamlayabilirler.

Bundan 12 yıl önce, mermer sektöründe telekonferansla görüşmeler yapılmasını ve eğitim amaçlı faaliyetlerde kullanmak amacıyla Muğla Mermerciler Derneği olarak girişimde bulunmuştuk.  Bunun için de, Tellcom Muğla Şubesi Müdürlüğünden, Muğla Mermerciler Derneği olarak, telekonferans donanımına sahip olabilmek amacıyla “Haberleşme Teknolojisindeki Gelişmeler ve Tellcom’un Sağladığı İmkanlar” konulu bir konferansın, 2008 tarihinde  Muğla Ticaret ve Sanayi  Odası Konferans salonunda yapılmasını sağlamıştık. Konunun  çok yeni olması dolayısıyla, ne Muğla Mermerciler Derneği’nde, nede MUTSO tarafından pek ilgi çekmemiştir.Ne yazıkki, dünya’da ve ülkemizde yenilikler hemen kabul edilmediğide bir gerçek olup, bunu böyle kabul etmemiz gerekmektedir..
  
Cumhurbaşkanı T.Erdoğan’nın telekonferan konuşmasından sonra, Türkiye  Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Hisarcıklıoğlu’nun yaptığı telekonferans toplantısı ile iş dünyasında  durum  hemen değişmiştir. Bütün Türkiye’deki, Ticaret ve Sanayi Odaları, telekonferans salonları açarak  üyelerine  büyük bir kolaylık sağlamışlardır.  Ticaret ve Sanayi Odaları üyelerinin yapacakları iş seyahatleri için ulaştırma, yeme içme ve konaklama  masraflarından da kurtarmış oldular. Demek ki telekonferansın yaygınlaşması için koronavirüsün  gelmesi ve  siyasi iradenin başlangıç yapması gerekmiştir. 

Halbuki, koronovirüs öncesi başlayan dijitalleşme ile çok öncelerden beri, gazeteler, dergiler, kitaplar ve nesnelere  dokunulmadan  okunmaktadır. Şimdi ise halkımızın büyük bir kısmı paranın yüzünü görmeden,   harcamalarını, banka kartları ile yapabilmektedirler.  Bu kolaylıkları insanlar rüyalarında bile görselerdi inanmazlardı. Belki bu durum, eskisi gibi gazete, dergi, kitap okuma veya para harcama keyfi vermiyorsada, ihtiyaçlar böylede giderilmektedir. Şimdi,  gazeteleri, dergileri ve kitapları dijital olarak  okuyoruz, sanal kütüphanelere girebiliyoruz, müzeleri ve fuarları ziyaret edebiliyor, banka kartları ile istediklerimiz her şeyi alabiliyoruz. Çok uzaklara gitmedende, insanlar artık çocuklarıyla ve  cep telefonları ile torunlarıyla ekranda yüzyüze sohbet edebilmektedirler.  Fujian Tıp Üniversitesi’ne bağlı Menchain Hepatobiliyer Hastanesi ve Beijing  merkezli Çin HKO Genel Hastanesi’nde (HKOGH) 5G destekli teknoloji kullanılarak, uzaktan yapılan   ameliyatlar dahada geliştirilmiştir. Bu ameliyatların ardından, 3 bin kilometre  uzaktaki Hainan eyaletinde ileri derecede parkinson hastalığı bulunan bir hasta üzerinde , 5G destekli teknolojiyle uzaktan kontrol edilen ilk beyin ameliyatı başarı ile gerçekleştirilmiştir. Robotlarla uzaktan yapılan ameliyatta doktorlar fiilen ameliyat masası yerine monitörlerin karşısında, robotlarla ameliyatlarını yapmaktadırlar. Bütün bu imkanlar, internet yoluyla, teknolojinin gelişmesiyle yapıldığı gibi, telekonferansta bunlardan biridir. Demekki, telekonferans ile zamandan tasarruf, kolaylık ve daha az masraf yapılmasından başka kaynakların hesaplı kullanılmasını ve çevremizin daha az kirlenmesini de sağlamaktadır. O bakımdan, telekonferans her alanda çok daha geliştirmeliyiz.
 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ