Bir Bayramın Ardından…


Değerli Dostlarım;
Olmadı, düşmedi vaka sayıları, uzun süre de böyle devam edecek gibi görünüyor. Birçok ülkede de önemli düşüşler olduktan sonra sayılar tekrar artmaya başladı. İspanya, Almanya ve Fransa'da önemli vaka artışları bildiriliyor. Aşı ve ilaç beklentimiz, hastalıkla ilgili öğrenme sürecimiz devam ediyor. Son günlerde hastalığı belirtisiz geçirenlerde dahi kalp kası hasarları olabildiği bilgilerini alıyoruz. Artık biliyoruz ki dünya ekonomisi pandemi yükünü daha fazla karşılayacak güçte değil. Önlemler alınarak hayat devam etmek zorunda. Gündemimizde de pandeminin geri sıralara düştüğünü görüyoruz. Bu durum da ihmalleri ve riski arttırıyor.
Bizdeki durum, geçen hafta sadece 1 pozitif vaka gördük, ateşli 15 yaşında bir gencimiz, evde, yakınlarına bulaştırmadan tedavi oldu. Oldukça uzun süredir şüpheli dahi yatan hastamız yok. Bodrum'da bir miktar vaka artışı ve yatışlar olduğunu biliyorum. Gelen her 10bin misafirin 26'sı bilmeden virüsü de beraberinde getiriyor. Bu kişilerden bulaşı önleyebilirsek sorun yok, bu da ancak önlemlere daha fazla dikkat etmekle mümkün.  Son günlerde oldukça kalabalıklaşan Bodrum'da önlemlerin büyük bir hassasiyetle uygulanması gereği aşikar.
Gözlemimiz bulaşın daha çok kontrolsüz topluluklarda olduğu. Önlem alınan yerler olarak havaalanı, otel, restoran, hatta hastanelerden önemli bir bulaş görmezken, asker uğurlaması, düğün, kına, nişan gibi önlemlerin gözardı edilebildiği organizasyonlardan yeni hastalar görüyoruz. Her türlü organizasyonda önlemlerin uygulanması, maske takılıp mesafeye dikkat edilmesi zorunluluktur. Yoğun bakımdaki, Sağlık Bakanlığımızın yeni tanımlaması ile ağır hasta sayısındaki artış endişe verici. İl pandemi kurullarının lokalde daha radikal önlemler alması yararlı olacaktır.
Bayramın kalabalık olacağı düşüncesiyle uzun süredir ziyaret edemediğim annemi geçen hafta ziyaret ettim, uzaktan öptüm ellerini, yalnız gittim, teması azaltmak için. Beni tanımadı ama Giritçe beni sevdiğini söyledi, ben de onu çok sevdiğimi Giritçe söyledim. Bayramlar temasın çok fazla olduğu ve pandemi açısından tehlikenin en büyük olduğu dönemler. Bu bayramda kucaklaşmalarımız gönülden olsun, bayram ziyareti yapmayalım, temas etmeyelim diyeceğim ama Nafile…
Onları riske atmayalım, kırılmazlar merak etmeyin onları ne kadar çok sevdiğimizi biliyorlar, bizi tanımasalar bile.
Nefes almak bayramdır mesela, günün birinde soluksuz kalınca anlar insan.
Ne demiş Can Yücel;
Görmenin nasıl bir bayram olduğunu karanlık öğretir;
Sevmeninkini yalnızlık, sızlamayan her organ, hele de burun direği bayramdır.
Bayramdır elden, ayaktan düşmemek, zihinden önce bedeni kaybetmemek.
Kurda kuşa yem olmayıp "çok şükür bu günü de gördük "diyebilmek...
Sevdiklerimizle geçen her gün bayramdır.
Sevgi ve saygılarımla

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
04Ağs

Bir Bayramın Ardından…

17Tem
20Haz

“Endişem Devam Ediyor...”

12Haz

Doğru Bilgilendirilmek

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ