Vaka Sayıları Nazlı da Olsa Azalıyor...


Değerli dostlarım;
Hocam nedir son durum?karşılaştığım dostlar,sosyal medya dostları,mesajlarla görüştüğüm dostlar sıklıkla bunu soruyorlar. Hep birlikte izliyoruz , vaka sayıları nazlı da olsa azalıyor. Yoğun bakım ve solunum makinesine bağlı hasta sayılarındaki artış da azaldı gibi ama toplam aktif hasta sayısı içinde yoğun bakımdaki hastaların oranı arttı. Bu da hastalığın ağır seyrettiği yaş gurubu başta olmak üzere hepimizin sürece olan dikkatinin azalmaması gereğini ortaya koyuyor.
Ahir ömrümüzde pandemi de görmek varmış, virüsle savaşırken  sürekli yeni şeyler öğrendik. Bilime güveniyoruz,en saygın dergilerde yayınlanan önemli makaleler bile bir süre sonra geri çekilebildi. Okuduklarımızı deneyimlerimizle harmanlayarak devam ettik mücadeleye. Pandemi başında,Dünya Sağlık Örgütü hasta olmayana maske önermezken Ayvalık'tan çocukluk arkadaşlarımızla haberleştiğimiz gurupta çok sevdiğim Murat kardeşimin maskeli resmini gördüm.Ben de çok biliyorum ya,hasta mısın? hasta değilsen maske kullanmamalısın dedim. Meğer Ayvalıktaki kuru temizleyiciliğin duayeni sevgili Murat, Dünya Sağlık Örgütünden de, benden de ilerideymiş. Hepimiz maske takmalıymışız bulaş zincirini kırabilmek için. Hastaların geç solunum makinesine bağlanması,pıhtılaşmayı önleyici ilaçların başlanması,antivirallerin erken başlanması ile hasta olanların sağkalımlarında önemli başarılar kazanıldı. Hastalığa yakalanmamak esas ama  elde olmayan nedenlerden  yakalanacaksak bile geç yakalanmak da daha iyi görünüyor.
Biz son iki haftadır pozitif vaka görmedik,covid tanılı hasta yatırmadık. Bölgemizde tek tük yakalanan pozitif vakarın da Sağlık Müdürlüğümüzün çabaları ile yayılmasının engellendiğini biliyoruz.Tedbirlerin yararlı olduğu  kesindir. Gerekli tedbirleri alan temaslılarda bulaş olmadığını görüyoruz. Bulaşlar asker uğurlaması ve toplu bulunan,tedbirlerin ihmal edildiği yerlerde oluyor. Tedbir alınan sınavlardan sonra vaka artışları görülmedi. Yine tedbirlerin sıkı uygulandığı havaalanı ve turistik tesislerden de şüpheli bile vaka gelmiyor. Bunca serbestlikte durum kontrol altında gibi görünüyorken eğlence sektörünün de gerekli önlemlerle faaliyete başlamasını bekliyoruz.
Kurban bayramı ile ilgili endişem var,bu bayramı temassız geçirelim.Hadi uzaktan bayramlaşalım bu bayramda da. Ben annemin elini uzaktan öpmeyi ve çok sevdiğim Ayvalık'ı ziyaretimi bir hafta öne aldım,bayram kalabalığında evden çıkmamayı düşünüyoruz..  
Antikor testleri yüksek hassasiyetle hastanemizde yapılmaya başlandı.Ben kesin geçirdim,çok kötü olmuştum diyenler,buyrun bakalım geçirdiniz mi ?geçirmediniz m?i. Ben geçirmemişim.
Zenginlik;bir hafta sonra için plan yapabilmektir,
Güzel günleri bekleyebilmektir
Kendine inanabilmektir,
Zenginlik varlığından mutluluk duyabildiğin herşeydir...
demiş Can Yücel. 
Zenginliklerimizin değerini bilelim,
Sevgi ve saygılarımla

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
04Ağs

Bir Bayramın Ardından…

17Tem
20Haz

“Endişem Devam Ediyor...”

12Haz

Doğru Bilgilendirilmek

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ