YÜZDE DOKSAN ÜÇ


Hürriyet Gazetesi’nin 5 Haziran 2020 tarihli sayısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Corona salgını ile ilgili olarak, "Son bir ayda ölen vatandaşlarımızın yaş ortalaması 74,6'dır. Toplam ölümlerin yüzde 93'ü 65 yaş üstü vatandaşlarımızdır" dediği yayınlandı.

8 Haziran günü Sağlık Bakanlığı verilerine göre memleketimizde o güne kadar 4711 kişi Corana virüsünden dolayı ölmüş. Bunların yüzde 93‘ü 65 yaş üstü olduğuna göre, sayın sağlık bakanımızın verdiği orana göre 4381 kişi kadar 65 yaş üstü vatandaşımız hayatını kaybetmiş. Bu bilgi çok doğal olarak en büyük virüs saçıcı olarak bu yaş grubunun algılanmasına ve bu yaş grubunun yaftalanmasına yol açımıştır. Hatta bazı dükkanların kapılarına 65 yaş üstü giremez gibi uyarılar yazıldığını hatırlıyoruz. Yasaklama ile birlikte bu insanlar adeta ölümü evde beklemeye mahkum edilmişti. Şu anda da bu gruba günde sadece on saatlik bir özgürlük verilmiştir.

Sokağa çıkma yasağının 65 yaş üstü gurbundaki psikolojik etkileri yadsınamaz. Bunun dışında da bu insanların fiziki sağlıkları da risk altındadır. 65+ Yaşlılar Derneği Başkanı Bilişsel Nörolog Gülüstü Salur’a göre “Yasak süreci yalnızlık, kaygı ve umut eksikliğine, öfke ve içine kapanmanın artmasına” neden olmaktadır. Günümüzde uygar Avrupa ülkelerinde sokağa çıkma yasağının olmadığını bilen ve sadece kendilerine yönelik kısıtlamaların uygulandığını gören bu insanların “Adil bir dünyada yaşıyorum” algısı adeta kayıp olmuştur.

Kayropraktist Prof. Dr. Semih Akı 65 yaş üzeri insanlarda hareketsizliğe bağlı olarak kas kuvvet kitlesinde azalma, kemik erimesi, dolaşım ve solunum sistemi sorunları oluştuğunu, ayrıca kalp damar ve bağışıklık sorunu, şişmanlık ve bunların yanı sıra omurga, sırt, bel, kalça ve iskelet sistemi için risk unsuru olduğunu söylemektedir.

Amerikalı psikolog Abraham Maslov’a göre insanın temel gereksinimlerinın  en altında, yani temel basamakta fizyolojik gereksinimler olarak hava, su, beslenme, barınak ve uyku vardır . Bunun bir basamak üstünde ise güvenlik yatmaktadır. Güvenlik ise sağlığmız, evimiz, kaynaklarımız ve kariyerimizdir. Bu temel iki basamakta yazılanlar insanların en önemli ve yaşamsal gereksinimleridir.

 

Bu iki temel üzerinden baktığımızda görüyoruz ki, Covid-19 tüm yaş grupları için ölümcül bir tehditdir. 

Normalleşme sürecinin başlamasıyla insanlar neredeyse çılgınca güvenlik kurallarını çiğnemeye başlamışlardır. Halbuki tüm insanlarımız Covid-19‘u gerçek bir tehdit olarak algılamalıdırlar. Psikoloji‘de davranışsal ve bilişsel temelli bir bilgi vardır; korku sağlıklı bir insan ya da hayvanın „olmazsa olmaz“ olan bir duygusudur. Korku, bireyin fiziksel ve psikolojik yapısına yönelik bir  tehdit  algılandığında verilen duygu tepkisidir, aynı zamanda da fizyolojik olarak  hemen adrenalin salgısının artması, buna bağlı olarak solunum ve kalp atışının yükselmesi, kas gerginliğinin artması olarak özetlenebilir. Korku davranışsal olarak da „ya savaş ya kaç, ya da teslim ol (dona kalmak)“ tepkisidir. Yani Corana ile mücadelede başarılı olmamız için yaşamsal tehdidi algılamamız ve ondan korkmaya başlamamız gerekmektedir. 

Normalleşme sürecine girildiği 1 Mayıs‘tan beri çoğu insanımızın sanki Covid-19 salgını bitti biçiminde bir algıya girmesiyle tüm tedbirlerin göz ardı edildiğini görmekteyiz. Sağlık Bakanlığı‘mızın günlük Covid-19 raporlarına bakarken insanlarımızın, hatta bazı TV haber sunucularının sanki her şey normalmiş gibi davrandıklarını gördük ve görüyoruz.

Eğer gerçekten radikal önlemler alınmazsa büyük bir felaketle karşı karşıya kalmamız söz konusudur. Radikal tedbirler derken kastettiğimiz zoraki tedbirler değil, bireylerin kendilerini korumak için söylenen önlemleri tam yerine getirmesini sağlamak için yaşamlarına doğrudan yönelmiş olan Covid 19 u algılamaları gerekmektedir , bunun için pek çok ülkede başarıyla uygulandığı gibi halkımızın televizyon kanalları, gazeteler, dergiler, türlü sosyal medya platformları, yani tüm  olanaklar kullanılarak sürekli eğitilmesidir.
 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
14Tem
18Haz

YÜZDE DOKSAN ÜÇ

03Haz
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ