ÜÇ ŞEHİTLER ALANI…


 MAZI’DA ADALARDAN ÇAPULCULUK YAPMAK İÇİN GELEN RUM EŞKİYALARA KARŞI VERİLEN DİRENİŞ DESTANI 

KALİMNOSLU YORGO
Adalı eşkiyaların en ünlüsü Kalimnoslu Yorgo’ydu. Yorgo adadaki işgalci İtalyan subaylara rüşvet verip serbestçe Bodrum ,Gökova ve Datça kıyılarına saldırıyordu.Saldırıda iki tane büyük tirhandil teknesini kullanırdı.Her seferinde Kalimnos,Leros ve istanköy’den 15-20 arasında silahlı çapulcu alır ve her seferinde onlara payını verirdi.
En çok saldırdıkları yerler çoğunlukla Kalimnos’a yakın olan Akçaalan,Karakaya,Geriş ile biraz ileride olan Farilya ve Müsgebiydi.Yorgo’nun bu bölgedeki adamı Kefalika’lı Dimitri’ydi.Dimitri celeplik yaptığı için bütün köylerde kimde ne var ne yok bilirdi.Bu yağmalarda çoğunlukla canlı hayvan kaçırılırdı.Çok kalabalık olmadıkça,güvenlik gerekçesiyle denizden bir –iki kilometre olan içeride kurulmuş olan köylere saldırmazlardı.Deniz kıyısına yakın olan hayvanları kaçırırlardı.
Yorgo’nun en büyük yardımcılarından biri de Çökertme’deki yerli Rumlardan biri olan Nikola’ydı.Nikola teknesiyle sürekli adalarla Datça,Gökova Körfezi ve Bodrum arasında gidip gelirdi.Adalara gidişinde Mazı’dan,Bozalan’dan ,Gereme’den ,halı,bal mumu ,bal,buğday,meşe kömürü vb şeyleri götürür,dönüşünde de de kumaş,silah ,barut,mermi ve kap kacak getirirdi.Bu seferlerden iyi para kazandığından teknesini de büyütmüştü.
Yorgo ,kaçakçı Nikola’ladan Bodrum’un doğusuna yapacağı saldırılarla ilgili olarak Kalimniyos’a geldiğinde ondan bilgi alır,verdiği bilgiler karşılığında da ona bir miktar para verirdi.Bu yüzden Nikola adaya her geldiğinde mutlaka Yorgo’yu bulurdu.
Nikola’dan Aldığı bilgiler doğrultusunda harekete geçen Yorgo ve adamları gece karanlığında yola çıkar ve sabaha doğru yağmaya girişirlerdi.Dolunay olduğu zamanlarda geceleyin de yağma ve çapul yaparlardı.
Elif Kızı kucağındaki ismai’i şiltenin üzerine bıraktıktan sonra bakır kovayı alarak keçileri sağmak için koşana( keçi ağılı) gitti.Etrafı çalılarla çevrili olan koşanda keçiler bulunurdu.Oğlaklar ise ‘’ kuzuluk ‘’ olarak adlandırılan küçük koşan’da yer almaktaydı.Keçilerle oğlakların melemelerinin bir birine karıştığı bir ortamda Eif Kızı keçileri sağmaya başladı.
ADALI EŞKİYALARIN KÖYÜ BASMASI
Her keçinin memesinde oğlakları için bir miktar süt bırakarak sağmaya devam eden Elif Kızı kovayı doldurunca koşandan çıktığında köyün alt tarafında yer alan Akkovanlık mevkiindeki buğday tarlalarının içinde bir sürü ,keçiye benzer karaltı gördü.
İçinden ‘’Eyvah birilerinin keçileri koşandan kaçmış olmalı ‘’ diye geçirerek çığlığı bastı.Karısının çığlığı karşısında Hacı Hasanoğlu kucağındaki İsmail’i şiltenin üzerine bırakarak hızla yerinden kalktı ve karısının yanına geldi.Karısı tarlanın içinde ilerleyen keçileri gösterince Hacı Hasanoğlu beyninden vurulmuşa döndü ve ‘’Ulan bunlar keçi değil !.Bunlar gavur eşkiyası !Baksana deniz kıyısındaki kayıklarına ‘’ diye haykırdı.Yaşlılıktan dolayı gözleri iyi görmeyen Elif Kızı ekinlerin içinden ilerleyen eşkiyaları da keçilere benzetmişti.
Hacı Hasanoğlu çığlıkları merak edip kucağında İsmail ile gelen Fatma ile Elif Kızı’na ‘’ Çabuk köylüye haber verin diyerek’’ bağırdı.Sonra da hızla eve koşarak vaktiyle eşkıya olan ve eşkiyalığı bıraktıktan bir süre sonra kendini asan Deli Durmuş’tan satın aldığı mavzerini ve mendil içinde sakladığı mermi çıkınını alıp dışarı çıktı.Çıkını açıp mermileri saydı mavzerin içindekilerle birlikte 24 mermisi olduğunu gördü.Ardından kendi kendine ‘’ Ulan kafirler ,geleceğiniz varsa göreceğiniz var.Biz daha ölmedik.En az beşinizi gebertmesem gözlerim açık gider ‘’ diye geçirdi.
Hacı Hasanoğlu çocukluğunda da böyle bir saldırı yaşadığı için ,içinden hep böyle bir saldırıyı bekliyordu.Evi köyün en alt kısmında bulunduğundan saldırıya karşı uyanık ve hazırlıklı olmak zorundaydı.Bu yüzden eşkıya Deli Durmuş’tan Tosun karşılığında mavzeri ve mermileri almıştı.
Fatma’yla Elif Kızı köyün diğer eli ayağı tutan insanlarına haber vermişlerdi.Köyde çocuk ihtiyar 30-40kişi kadar eli ayağı tutan insan vardı.Ellerine balta,tahra,bıçak,tüfek ne buldularsa geçirmişler hep birlikte Hacı Hasanoğlu’nun evinin yanına doğru gelmekteydiler.
Yorgo adamı Nikola sayesinde Hacı Hasanoğlu’nda çok miktarda keçi olduğunu öğrenmişti.Köylülerin kendilerini görünce direnemeyip kaçacaklarını düşündüklerinden fütursuzca düzlükten yamaca doğru ilerliyorlardı.Köyde ne kadar canlı hayvan varsa bunları önlerine katarak teknelerle adalara götürüp satacaklardı.
Düzlükten sonra Mazı’ya doğru başlayan yamaç bodur sakızlık ve ardıç ağaçları ile kaplıydı.Başlarında Hacı Hasanoğlu’nun bulunduğu köylüler sakızlık ağaçlarını kendilerine siper edindiler.
İhtiyarların çoğu gençliklerinde avcılık yaptıklarından çok iyi nişancıydı.15-20 kişinin elinde silah vardı.Bunların çoğu tekli yada çifte dolma tüfekten oluşmaktaydı.Beş kişinin toplu tabancası vardı.Bunları da daha önceki dönemde Nikola’dan satın almışlardı.Hacı Hasanoğlu’nun dışında iki kişide de mavzer vardı.
Yamacı yarılayan Yorgo huzursuzdu.Köydeki derin sessizlik onu endişelendiriyordu.Nedeni de mutlaka köydekilerin onları görmüş olmaları gerekirdi.Buna rağmen en ufak bir ses yoktu.Bu endişesini yardımcısı Leroslu Vasili’ye söyleyince Vasili ‘’Görseler ne olur,görmeseler ne olur.az sonra silah seslerini duyunca hepsi korkak tavuk gibi kaçışır.Biz de dört ayaklı ne varsa önümüze katar götürürüz ‘’ deyince rahatladı .Ama yine de yamacın bittiği yerdeki düzlükte köyü gözledikten sonra saldırmaya karar verdi.
ÇATIŞMA ANI
Hacı Hasanoğlu’nun liderlik ettiği köylüler onları görüyordu.Hepsi sessizce biraz daha yaklaşmalarını bekliyordu.Köylülerin saklandıkları yere 40-50 metre yaklaştıklarında tam düzlüğe çıkmışlardı.Hemen hepsi hedefin ucundaydı.Hacı Hasanoğlu birden ‘’ Allahsız kafir’’ diyerek tetiğe bastı.Tam göğsünden vurulan Yorgo böğürerek yere yığıldı.Bunun üzerine diğer köylüler de ataşe başladılar.
Çapulcu eşkıya hiç beklemedikleri bu durum karşısında korku ve şaşkınlık içinde yere yatıp onlar da karşı ateşe başladılar.Hacı Hasanoğlu bulunduğu yerden fırlamıştı.Hiç durmadan ateş ediyordu.Keskin nişancı olduğundan her attığını da vuruyordu.
Birden sarsıldı ve ‘’Köpekler ‘’ diyerek yere yığıldı. Vurulmuştu. 
Buna rağmen cebindeki mermileri mavzerine yerleştirmeye çalışırken yanına sürünerek gelen komşusu Mustafa Ağa kendisini çekerek sürüklemeye kalkınca terslemiş ‘’Ateş et,ateş et ‘’ dedikten sonra başı düşmüştü.Hemen Hacı Hasanoğlu’nun mavzerini alan Mustafa Ağa ateş etmeye başladı.
Özellikle ilk ateş sırasında büyük çoğunluğu vurulan çapulcular yanlarına yaralılarını da alıp kaçmaya başlamışlardı.Köylüler belli takip mesafesinde çapulcu Rum eşkiyayı deniz kıyısına kadar kadar kovaladılar.
Bu çatışma sonunda Yorgo dahil olmak üzere çapulculardan üç kişi bulundukları yerde yaralı olarak kaçanlardan iki kişi de yolda ölmüşlerdi.Deniz kenarına kadar kan izleri devam ettiğinden içlerinde çok sayıda yaralı olduğu anlaşılmaktaydı.Bu saldırı adalı eşkiyaların Gökova Körfezi’ne yaptıkları son saldırı olmuştu.
YÜREK BURKAN FERYAT.
Köyden Hacı Hasanoğlu’nun dışında iki kişi daha ölmüştü.Bunlar da Halil Çavuş ile sağır ve dilsiz kardeşlerden Yusuf’tu.Bunun dışında beş kişide çeşitli yerlerinden hafif şekilde yaralanmıştı. Köylüler en çok henüz 25 yaşında olan Yusuf’a üzüldüler .Diğer sağır ve dilsiz kardeşi Yunus’un feryatları yürekleri dağlıyordu.
Köylüler hemen toplandılar.Şehitler için defin işlemlerini başlatmaları gerekiyordu.Bu üç kişi şehit olduğu için onları köy mezarlığına değil, öldükleri yere gömmeye karar verdiler.
Sonrasında bu düzlüğün adı ‘’ Üç şehitler ‘’ olarak anılmaya başlandı.Savaştan sonra başta şehit yakınları olmak üzere herkes ölülerini buraya gömmeğe başladı.Bunun üzerine köylüler şehitlerinkiler de dahil olmak üzere hemen hepsi yazısız olan bu mezarların karışmasını önlemek için şehitlerin mezar taşlarını insan boyuna yakın büyüklükte dikerek diğer mezarlardan farklı görünmelerini sağladılar.
Bu üç şehitten dolayı da buraya ‘’ Üç Şehitler Mezarlığı ‘’ adı verildi.Mazı’dan İnce Yalı veya Çakıllı yalı’ya giden herkes buradan geçerken şehitler ruhuna Fatiha okuyarak ,bunu geleneksel hale getirdiler.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Eyl
28Eyl

SON YÖRÜK…

16Eyl

ÜÇ ŞEHİTLER ALANI…

15Eyl

ÜÇ ŞEHİTLER ALANI…

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ